Do sedaj sva se po Švici potepala z avtomobilom, to pot pa sva se odločila, da prekolesariva nekaj prelazov. Vreme v Švici kot vedno spremenljivo, ampak dalo se je prevoziti vse, kar je bilo v načrtu.
Kako do Švice, najlažje in najhitreje po avtocesti mimo Milana, potem pa na sever mimo jezera Como in naprej proti Gotthardo.
Prvi od prelazov, ki sva se ga lotila s kolesom je bil po stari cesti na St Gotthard 2108 m. Cesta na prelaz je tlakovana, kar daje samemu vzponu še poseben čar. Malo huje je pri spustu. Cesta ni prestrma, max naklon je 10%, malo pod vrhom. Sicer se suče nekje med 6 in 7%. Vzpon sva začela v Airollo, do vrha je 12 km, lepega vzpona.
Ker je bilo vreme vedno slabše, se odločim, da se v dolino s kolesom ne spustim. Še prej pa sva si ogledala ledenik na pelazu.
Če si ravno tam se splača to pogledati, sicer pa je mnogo ledenikov, tudi v Švici, ki so lepši in zanimivejši. Spust z avtom do naslednjega prelaza Grimsel pass. Ker še vedno dežuje je bila odločitev težka, na kolo in prevoziti še ta prelaz ali z avtom preko. Trma kot jo imam mi ni dala miru in se odločim, da ga prekolesarim. Ko bom enkrat moker bom tak al tak moker, je pa res vseeno na kakšen način. Prelaz so naredili v 90-tih letih 19 stol. Cesta pa pride na višino 2165 m.
Na vrhu prelaza Grimsel se splača ogledati tudi svizčevo deželo. Pravljične hiške, rovi mostički in seveda živali katerim je vse to namenjeno - svizci. Na prelazu je tudi razstava mineralov in kamnim ter živali iz tega območja, tudi vredno ogleda. Iz prelaza se spustiva seveda zaradi še vedno slabega vremena z avtom proti Brienzu. Prespala sva v kampu v kraju Interlacken.
V Švici prelazov ne zmanjka, je le alpska dežela in tako zopet na kolo že tretji dan. Kam Grimzel je bil prejšnji dan v mokrem malo zoprn. Danes pa lep in sončen dan, sicer mrzel. Pa zakaj ne še z druge strani. Tako sva ga danes zvozila oba. Potem z avtom zopet nazaj čez Furko v Andermat, od tam preko Oberallp pass do kraja Muster, pa desno preko Lukmanier Pass do Bellinzona in do novega izhodišča za kolesarjenje kraja Lostalo. Od tu naprej pa do vrha naslenjega prelaza San Bernardino je bilo 20 km, vrh prelaza pa je na višini 2065m.
Več o prelazu: http://trendi.finance.si/361085/Sveti-Bernardin-med-jezeroma
Do kraja Splugen se zopet peljeva z avtom. v tem kraju sva se naslendji dan podala ža na šesti prelaz Splugen pass 2113 m. Cesta je še starosvetna, niso je pomembneje spremenili od leta 1823, ko so jo usposobili tudi za vozove.
Več na: http://trendi.finance.si/361085/Sveti-Bernardin-med-jezeroma
Prelaz ni prezahteven za vožnjo je pa zelo zanimiv zaradi lepo speljanih serpentin proti vrhu.
Po prekolesarjenem prelazu sva se zopet spustila v Splugen od tu pa v Chiaveno, mimo San Moritza preko prelaza Bernina do Livigna. Ta dan je bilo bolj malo kolesarjenja, zato pa je bil plan za naslednji dan toliko težji. Livigno lepo turistično območje z veliko možnostmi za rekreacijo. Pozimi smučanje poleti pa je to raj za gorske kolesarje. noč kljub temu da je bil avgust pa mrzla, zjutraj sva se zbudila pri -3 stopinjah.
Kam iz Livigna. Najprej na prelaz Eira, naprej še na naslednji prelaz Foscagno, spust proi Bormiu, ker pa še ni bilo dovlj pa še po lepi cesti na Torri di Freale. po prevoženih teh treh prelazov pa povratek proti domu.